Gminna Biblioteka Publiczna

dzie dziaacza kultury 23 20170605 1488308330W Gminnym Ośrodku Kultury w Kruszynie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Działacza Kultury. W uroczystości udział wzięli Wójt Gminy Włocławek Ewa Braszkiewicz, Przewodniczący Rady Gminy Paweł Bogdanowicz, Radni Rady Gminy Włocławek – członkowie Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki, przedstawiciele Urzędu Gminy Włocławek. Wśród zaproszonych gości były delegacje zespołów folklorystycznych „Kruszynioki” i ”Smólniczanki” z kierownikami Panią Ireną Muszyńską i Reginą Pieczkowską. Teatr dziecięcy „Kruszynka” reprezentowała kierownik Pani Julia Skowrońska. W święcie kultury wzięli udział także Państwo Wójkiewicz na stałe współpracujący z dziećmi z gminy Włocławek. Podczas uroczystości wręczone zostały nagrody dla wszystkich osób działających w kulturze.

stoy wielkanocne na kujawach w lubracu 13 20170411 2059912007W dniu 09 kwietnia 2017 r w Lubrańcu odbyły się powiatowe pokazy „ Stoły Wielkanocne na Kujawach” .
Organizatorami pokazów były wspólnie: Starostwo Powiatowe we Włocławku oraz Miasto i Gmina Lubraniec. Pokazy zorganizowano w udekorowanej hali sportowej przy Gimnazjum w Lubrańcu. Przedstawiono kilkanaście bogato udekorowanych stołów z regionalnymi potrawami wielkanocnymi przygotowanymi przez członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z całego powiatu włocławskiego. Swoje stoły w pokazach przedstawiła również młodzież ze szkół ponad gimnazjalnych o profilu gastronomicznym działających w powiecie włocławskim.

palmy wielkanocne warsztaty w goku 1 20170403 1160965087W dniu 29 marca 2017 r. grupa kobiet z dwóch Kół Gospodyń Wiejskich z Kruszyna i z Warząchewki Polskiej uczestniczyła w Warsztatach zorganizowanych w Gminnym Ośrodku Kultury z siedzibą w Kruszynie. Pomysłodawcą zorganizowania warsztatów była Pani Irena Muszyńska i Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. Na początku Pani Laura Maciejewska z Oddziału w Zarzeczewie Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie w formie słownej i multimedialnej przekazała tradycję i sposób wykonywania ozdobnych palm wielkanocnych różną techniką. Wspólnie Panie z Oddziału w Zarzeczewie i Panie z kół gospodyń wiejskich uczestniczące w warsztatach wykonywały palmy wielkanocne.

jarmark wielkanocny w przysieku 5 20170411 1391936029W dniu 8 kwietnia 2017 r w Przysieku odbył się „Jarmark Wielkanocny”. Organizatorem był Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie – Oddział w Przysieku. Głównym tematem omawianym przez gospodarza Jarmarku były zwyczaje i tradycje wielkanocne pielęgnowane przez ludność zarówno w mieście jak i na wsi. W czasie Jarmarku miały miejsce występy zespołów muzycznych. Nie zabrakło również naszego Zespołu Folklorystycznego „Kruszynioki” który reprezentował Gminę Włocławek.

Design by: www.diablodesign.eu